Вiденська брама

Буковинський край

З берегів Пруту і Черемошу полетіли у широкий світ пісні композиторів Степана Сабадаша, Василя Михайлюка, Володимира Івасюка. Розквітли таланти Дмитра Гнатюка, Софії Ротару, Василя Зінкевича, Назарія Яремчука, Петра Ончула, поета-пісняра Михайла Ткача, кіноактора і режисера Івана Миколайчука. 

Буковинські живописці, графіки, скульптори, майстри декоративно-прикладного мистецтва втілють у своїх творах красу природи рідного краю, нашого сучасника, його духовний світ. Викликають захоплення полотна Івана Холоменюка, Одарки Киселиці, скульптури Анатолія Скиби, акварелі Володимира Санжарова, різьблення і вишивки заслужених майстрів народної творчості Тараса Герцюка, Параски Клим, Михайла Катеринюка.

Книги буковинських письменників стали надбанням широкого кола читачів. Популярні твори Володимира Бабляка, Параски Амбросій, Михайла Івасюка, Хаїма Меламуда, Василя Фольварочного, Анатолія Крима, Віталія Демченка, Віталія Колодія, Марії Матіос, Галини Тарасюк, Тамари Севернюк, Василя Левицького, Іона Кілару та інших.

Відомим туристичним центром стала нині Буковина. Вабить мандрівників ніжна краса її природи, багатство пам'яток історії та архітектури.

Над самим Дністром, на мальовничих його крутосхилах розкинулося одне з найдавніших міст краю — Хотин. Про нього співається в одній з українських історичних пісень: 

“Ой Хотине, граде давній, на всю землю вельми славний”. Кам'яні стіни фортеці XIII—XVI століть пам'ятають брязкіт шабель козаків під проводом гетьманів Петра Сагайдачного і Богдана Хмельницького. В багату історію Хотина вписані імена Михайла Ломоносова і Василя Докучаєва, Давида Гурамішвілі і Олександра Афанасьєва-Чужбинського, французького військового інженера Гійом-Левассера де Боплана, діячів молдавської культури Мирона Костіна і Олександра Хиждеу, легендарних Василя Чапаєва і Григорія Котовського.

Мандрівка у буковинські Карпати проляже через містечко Вашківці. Тут ви потрапите до музею художника Георгія Гараса і познайомитеся з безмежно чарівним дивосвітом його орнаментів. Не втримаєтесь, щоб не зустрітися тут з композитором Василем Михайлюком — автором всіма знаної пісні “Черемшина” та багатьох інших мелодій.

Ворітьми у Карпати називають місто Вижницю над Черемошем, біля підніжжя гір.

Воно славиться умільцями з різьблення, вишивки, килимарства. У багатьох країнах світу відомий вижницький народний самодіяльний ансамбль танцю “Смеречина”.

Величні краєвиди, незабутні враження подарують допитливим сходження на перевал Німчич, подорож до печери Довбуша, громаддя Протятого каміння — химери вітрів “Кам'яної багачки”. Глибоко зворушить знайомство з будинком Юрія Федьковича в Путилі, рідним селом Лук'яна Кобилиці — Сергіями.

Якщо пощастить травневої днини побувати у Путилі, самому серці Карпат, то неодмінно завітайте на свято полонинського ходу — проводів вівчарів і тваринників на довге літування в горах. Почуєте голос трембіти, зачаруєтесь високим полум'ям чабанської ватри, скуштуєте банушу і гуслянки. А потім, коли барвисте велелюддя вихлюпнеться із зеленої чаші стадіону, розіллється гірською Путилою різнобарвними потічками, завихриться то тут, то там піснями і танцями, ви і не зчуетесь, як передзвін цимбалів втягне вас у гурт. І вже кружлятимете у вихорі “гуцулки”, всім єством відчуваючи нестримний шал летючого арканового кола... Відтоді вам не забути цих гір...

Знов зелені стали гори навесні, 

З полонини чути співи голосні. 

І трембіти десь над горами  гудуть - 

То вівчарики з отарами ідуть.

Навесні Буковина обдасть вас замрією черемхових гаїв над шумливим Черемошем, восени манитиме щирим золотом дібров. Відчуєте невтомні руки лісівників у сизому серпанку сріблястих буків заповідника Цецин над Прутом під Чернівцями, тепло хліборобських долонь у половіючих хлібах степової рівнини. Перехопить подих духмяне різнотрав'я найвищої полонини — Яровиці. І вже, либонь, не відірвете зору від пишної і стрункої квітки мальви і приземистого ошатного кущика рути, арніки і шовкової косиці, загубите очі в блакитному цвітінні льону в передгір'ї.

Привітні люди буковинці. Їхні задушевні пісні, мудрі казки, дотепні, з добрим усміхом, коломийки, барвистий святковий одяг, писанкові кольори їхнього житла повідають вам про внутрішнє багатство господарів цього краю.

А якщо ви не бували, 

Буковину не видали - 

Приїздіть скоріш до нас 

Вам покажем сади й ниви, 

Все багатство Буковини - 

Приймемо гостинно вас!